.
Roses in the Night (Bulgaria)
Directed by Pencho Kunchev
BEST ANIMATED SHORT
Dawn after You (France)
Directed by Terry Misseraoui
BEST CINEMATOGRAPHY
Play Date (United States)
Directed by Jack Denny
BEST LGBTQ FILM
D... IS DEAD (France)
Directed by Bruno Ballouard
BEST SHORT DRAMA
Unearth the landscape (Canada)
Directed by Johanne Chagnon
BEST DIRECTOR (EXPERIMENTAL FILM)
A Will To Dream (Canada)
Directed by Patrick Alcedo
BEST DIRECTOR (DOCUMENTARY FEATURE)
(LA) FUREUR DE VIVRE (Belgium)
Directed by Terra Kitoko
BEST CINEMATOGRAPHY (EXPERIMENTAL FILM)
Tokyo Rain (Switzerland)
Directed by Michel Wild, Robert Schneider
BEST INSPIRATIONAL NARRATIVE SHORT
Volkov Origin (trailer) (United States)
Directed by George Dibble
BEST EDITING
The secret of the orchard (Italy)
Written by Federico Carro
BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT
This Is What Mars Is Like (United States)
Written by Juliano Angeliano
BEST INSPIRATIONAL FEATURE SCRIPT
The Way (United States)
Directed by Dastan Khalili
BEST ACTION DRAMA
The Jew Boy (Australia)
Directed by Thomas Kelly
BEST SUPER SHORT FILM
HAMELIN (Spain)
Directed by Silvia Conesa
BEST SCREENPLAY (NARRATIVE SHORT)
Unraveling life (France)
Directed by Jean Jonasson
BEST ACTRESS
Loves Lies and Tarots (Italy)
Written by Roberto Ciotti
Best Feature Script
I AM A CREATIVE SOUL, a film about dying, living & the creative process (Germany)
Directed by Jessica Hahner
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Good Old Days (Canada)
Directed by Alex Isenberg & Hannah Burkholder-Isenberg
BEST ORIGINAL SONG
Moondance (United States)
Directed by Simha Toledano
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Rex Champion Vs. Human Resources (Canada)
Directed by Kieran Testa
BEST COMEDY SHORT
The Shoulders of Giants (United States)
Directed by Quinn Early
BEST DOCUMENTARY SHORT
Norma Doesn't Know She's Magic (United States)
Directed by Francisco Huergo
BEST DIRECTOR
Family Embers (United States)
Written by Carlo Colecchia
BEST DRAMA FEATURE SCRIPT
Paint On Paint # 8 (Portugal)
Directed by Vasco Diogo
BEST EXPERIMENTAL
A Scottish Gem (United States)
Written by Yvonne Lucrezia Condrau
BEST FEATURE SCRIPT (True Story)
To Catch A Killer (United States)
Directed by Jay Nunez
BEST THRILLER SHORT
SEEDS, A POEM ABOUT LIFE (Spain)
Directed by Javier Mondragón
BEST NARRATIVE SHORT
TAKE MY HAND (Canada)
Directed by Lina Kazan, Daniel Regnier
BEST MUSIC VIDEO
Memphis Connection (United States)
Directed by Frank Pulciani
BEST PRODUCER
Ode to Claire (Canada)
Directed by Faith Leone Howe
BEST ANIMATED FILM
I’m Here (United States)
Directed by Jennifer Hathaway
BEST STUDENT FILM
Wired (United States)
Written by Edward Tarrell Galloway
BEST SHORT SCRIPT
Mikey "Can Fight" Jackson (CANADA)
Directed by Jaspaul Seehra
BEST FIRST TIME DIRECTOR